Rakvere Eragümnaasium

Koostöö ja projektid

Koostöö

  • Eralasteaed Kaur
  • Muusika- ja Kunstikool Kaur
  • Cesise I põhikool
  • Eesti Vabade Waldorfkoolide ja lasteaedade Ühendus
  • Eesti Eraüldhariduskoolide Ühendus
  • Rakvere Linnavalitsus
  • Rakvere Teater
  • Lääne-Viru Arenduskeskus SA
  • Eesti Politseimuuseum
  • Viru vangla
  • Sisekaitseakadeemia
  • Päästeamet
  • Kaitsevägi
  • Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor
 

Projektid

Rakvere Eragümnaasiumis rakendatakse alates 2017. a KiVa programmi!

KiVa on Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi poolt tellitud ning Turu ülikooli teadlaste poolt välja töötatud koolidele suunatud kiusamise vähendamise programm, mida lisaks Soomele kasutatakse juba rohkem kui 20 riigis üle maailma.

Programm:
aitab lastel õppida kiusamist ära tundma ning kiusamisjuhtumitele kohaselt reageerima;
sisaldab tegevusi ja juhendeid nii kiusamise ennetamiseks kui ka kiusujuhtumite lahendamiseks;
on üks süstemaatilisemaid maailmas, sisaldades hulgaliselt praktilisi tegevusi ja materjale, sh veebipõhist õpet;
haarab kogu koolipere – tegevustesse on kaasatud nii kooli personal, õpilased kui ka lapsevanemad;
ei ole üheaastane projekt, vaid püsiv osa kooli kiusamisvastasest tööst.

KiVa rakendamine meie koolis tähendab, et meie koolis ei ole kiusamine lubatud ega aktsepteeritud. Tegutseme kõik koos selle nimel, et kiusamist ära hoida ja tekkivaid juhtumeid tõhusalt lahendada.

Selleks:
viime I ja II kooliastmes läbi KiVa-tunde ehk 2 korda kuus toimuvaid kohtumisi, kus käsitleme kiusamise teemat, kiusamisele vastu seismise põhimõtteid ning tegeleme väärtuskasvatusega laiemalt;
uurime ja lahendame esile kerkinud kiusujuhtumeid õpetajatest ja spetsialistidest koosneva KiVa-tiimiga, kes on saanud selleks spetsiaalse väljaõppe;
levitame koolis kiusuennetuslikke sõnumeid KiVa-plakatite ja erinevate temaatiliste  ürituste vahendusel;
tagame vahetundides korra korrapidajaõpetajate abiga, kes kannavad silmatorkavaid kollaseid KiVa-veste;
kutsume lapsevanemaid kaasa mõtlema ennetuses ja usalduslikule koostööle juhtumite lahendamisel (loe ka KiVa lapsevanemate miniõpikut).

Kui kahtlustad kiusamist, palume kindlasti sellest teada anda klassijuhatajale või KiVa-tiimile!

Meie kooli KiVa-tiimi liikmed on:
​eripedagoog Lena Jaago (lena.jaago[at]reg.ee), eripedagoog Jelena Zakharova (jelena.zakharova[at]reg.ee), 
klassiõpetaja Pirje Vasli (pirje.vasli[at]reg.ee) 

KiVa programmi ja SA Kiusamisvaba Kool tegemiste kohta saab lähemalt lugeda:
www.kiusamisvaba.ee
https://www.facebook.com/kiusamisvabakool

“Let me show you around” on Euroopa Liidu finantseeritud projekt, milles osalevad viis kooli, lisaks Rakvere Eragümnaasiumile Mazsalaca keskkool Lätis, Geniko Lykeio Volou Kreekas, Istituto Tecnico Commerciale “Vitale Giordano” Itaalias ja Escola Básica e Secundária de Canelas Portugalis. Projekt keskendub partnerkoolide kogemuste vahetamisele ja teadmiste edendamisele. Peamine eesmärk on suurendada osalejate teadmisi ja oskusi ettevõtluse alal, keskendudes sellele, kuidas on võimalik siduda ettevõtlust ja turismi. Lisaks käsitletakse keskkonnateemasid.

Rahvusvahelise koostööprojekti kaudu saab parandada ka õpilaste (ja õpetajate) keeleoskust, suurendada sallivust ning mõista kultuuridevahelisi erinevusi.

SA Archimedes eraldas Erasmus+ projekti „Let Me Show You Around“ (projekti number 2019-1-LV01-KA229-060432_2) elluviimiseks 28 668.00 eurot.

Pärast riigieksamite edukat sooritamist osalesid Liisi, Grethe ja Mari-Ly Erasmus+ projekti viimasel õppereisil, mis viis seekord Lätti, Mazsalacasse. Kaasas olid õpetajad Indrek ja Maris.

Ehkki Läti on meie naaberriik, suutis see reis Rakvere Eragümnaasiumi õpilasi üllatada. Lisaks huvitavatele töötubadele ja ettevõtete külastamisele, said noored tutvuda Salaca (Salatse) ja Gauja (Koiva) jõgede ümbruse kauni loodusega ning panna ennast proovile seikluspargis, proovida suvist kelgusõitu, matkata rabas ja sõita kanuuga.

Kõige sügavamat muljet avaldas aga läti noorte külalislahkus ja tegutsemislust. „Meil oli tohutult lõbus, käisime lätlastega õhtuti jalutamas, mängisime võrkpalli – need hetked olid väga toredad,“ meenutas Grethe. Liisi sõnul oli eriti tore see, et palju oli aktiivset tegevust ja vähe lihtsalt vaatamist. „Kogu aeg leiti mingi tegevus, kunagi polnud igav,“ kinnitas ka Mari-Ly. 

Kogu reis polnud siiski vaid lustimine. Sõpradele Lätist, Portugalist, Kreekast ja Itaaliast tuli tutvustada meie piirkonna väiksemaid turismiettevõtteid ja rääkida kaasamisest. Töötubades õpiti erinevaid asju, muuhulgas vahaküünalde valmistamist, mille juhendaja oli Mazsalaca kooli õpilane, kes sellega oma perefirmas tegeleb. Ettevõtlusega tutvumise raames jäid meelde marjatalu ja shiitake seente kasvandus.

Kurb on tõdeda, aga selle reisiga lõppeski projekt „Let Me Show You Around“. Aitäh kõigile, kes moel või teisel osalesid! Järgmiste projektideni!


Märtsis külastasid 10. klassi õpilased Emma Jane, Karen-Eerika ja Maria ning õpetajad Lea ja Maris Erasmus+ partnerkooli Itaalias, Bitontos.

Apuulias asuv Bitonto linn on väga vana ning selle ajaloost annavad aimu vanalinna kitsad tänavad, kunagise kindluse torn ja linnamüür ning vanad kirikud. Linna kutsutakse ka oliivide linnaks, sellele nimele annavad sisu linna ümber laiuvad oliivikasvandused.

Õppekohtumise peamine eesmärk oli tutvuda turismi ja traditsioonilise ettevõtlusega. Külastati ajaloolist pagaritöökoda ning turismitalu. Talus said kõik oma silmaga näha nii taluloomi kui ehtsa mozzarella valmistamist. Lisaks oli kohapeal võimalik värsket mozzarellat maitsta.

Loomulikult õnnestus Eestist, Kreekast, Lätist ja Portugalist pärit projektiseltskonnal tutvuda ka piirkonna olulisemate vaatamisväärsustega: Castellana koopad, UNESCO kaitse all olev Alberobello linn traditsiooniliste majade trullodega, Polignano rand, Matera kivilinn, Gravina kindluse varemed ja lähim suurlinn Bari.

Emma-Jane: „Itaalia reisil pakkus mulle suurima elamuse Matera linn ja kaljudesse uuristatud elamute piirkonnad: Sasso Caveoso ning Sasso Barisano. Vaated olid kaunid ja linn oli kõikide oma tänavatega keerukas.“

Maria: „Mulle jättis kestva mulje see, kui külalislahked ja rõõmsameelsed olid itaallased, aga ka teised noored, kellega kohtusime. Apuuliat just nende inimestega koos avastada oli väga meeldiv. Samuti jäid mulle meelde kõik toidud, mida proovisime.“

Karen-Eerika: „Kõige meeldivam ning meeldejäävam kogemus sellest reisist oli see, kui lahked ja abivalmid itaallased olid. Samuti meeldis mulle käia loomi külastamas ja neid paitada. Toit oli ilma ütlematagi suurepärane.“

Õpetajaid rõõmustas ka meie õpilaste silmatorkavalt hea inglise keele oskus võrreldes paljude eakaaslastega.

Projekti viimane kohtumine toimub mai lõpus Lätis, Mazsalacas.


Novembris külastasid neli õpilast ja kaks õpetajat partnerkooli Portugalis. Kooli nimi on Escola Básica e Secundária de Canelas ning see asub Porto linna lähinaabruses, Douro jõe suudmealal.

Projektikohtumise raames keskenduti keskkonnakaitse ja kliima soojenemise teemadele. Lisaks töötubadele oli kõigil võimalus ka käed külge panna ja osaleda ookeani ranniku puhastamisel prahist.

Loomulikult tutvuti ka kohalike vaatamisväärsustega, piirkonna traditsioonilise ettevõtlusega ning ka Portugali köögiga. Kulinaarsesse maailma oli võimalik sisse vaadata päris lähedalt, toimus franchesinha valmistamise töötuba. Elamusi pakkusid nii Douro veinipiirkonna külastamine, Lello raamatupood, Porto ja Vila Nova de Gaia kaldapromenaadid, Vista Alegra portselanitehas ning teistest enim Atlandi ookean. Muljet avaldav oli ka sealne kool, mis on meie omast kordades suurem, aga õdususelt jääb kindlasti alla.

Kaasava kooli ja ühiskonna praktikatega saime tutvuda puudega noorte keskuses „Sim, somos capazes“.

Portugalis käisid Kevelin ja Lilit-Lydia 11. klassist, Birgit ja Johandra-Lisett 12. klassist ning õpetajad Janne ja Maris.


Meie kooli kuueliikeline delegatsioon osales oktoobris Erasmus+ projekti Let Me Show You Around õppekohtumisel Kreeka põhjaosas asuvas Volosi linnas.

Võõrustajaks oli projektikohtumisel Volosi 4. lütseum, läbiv teema oli kaasamine, lisaks sellele tutvuti ka turismivõimalustega ja piirkonna ajalooga. Projektis osalejate jaoks oli tegemist esimese kohtumisega 2020. aasta veebruarist saadik, siis koguneti meie koolis.

Kreekas käisid Grethe, Liisi, Catlin ja Kelly 12. klassist ning õpetajad Külli ja Maris. Järgmine õppekohtumine peaks toimuma juba novembris Portugalis, kus meid ootab Canelase kool.

Reisi Kreekasse kajastas ka portaal Lääne-Virumaa Uudised


Meie kool võõrustas Erasmus+ projekti külalisi Itaaliast, Kreekast, Lätist ja Portugalist 9.-16. veebruarini 2020. Partnerkoolid võtsid osa keelenädala tegevustest, esinesid kontserdil, töötasid projekti teemadega ja tutvusid kohalike ettevõtete ning vaatamisväärsustega.

Töötubades keskenduti keskkonnakaitsele, ettevõtlusvaldkonnas oli fookuses taluturism ning kohalike väärtuste rikastamine ja turismitooteks vormimine. Lisaks turismitalude külastamisele toimusid väljasõidud Ida-Virumaale ja Tallinna.

Suur tänu kõigile, kes aitasid projektikohtumist ette valmistada ja läbi viia, eriti suur tänu peredele, kes külalised oma koju võtsid!

 


Õpetaja Maris ja IT-juht Indrek käisid 19.-23. novembril Portugalis, Vila Nova da Gaias, külastamas meie sealset partnerkooli. Reisi eesmärk oli tutvuda teiste partneritega ning õppida kasutama internetiportaali eTwinning, millega Portugali koolil on suured kogemused. Lisaks plaaniti õppekohtumist Eestis ning väisati erinevaid paiku, mida meie õpilased võiksid külastada 2020. aasta sügisel toimuva projektikohtumise käigus.

Rakvere Eragümnaasiumi põhikooli õpilastele 2020/2021.õa. õppekäikude ja õppeprogrammide korraldamine.

Projekti eesmärk on kujundada õpilastes arusaama, et inimene on osa loodusest, loodus on majanduse ja kultuuri alus ning keskkonnakaitse ja -kasutuse vahel peab valitsema tasakaal. Projekti raames võtavad õpilased osa erinevatest õppeprogrammidest, mille teemadeks on säästva keskkonnakasutuse põhimõtete, looduse ja inimühiskonna seoste, looduses toimuvate protsesside ja elurikkuse tundmaõppimine.

Projektis osalevad kõik põhikooli õpilased, kokku 242 õpilast.

Partnerid: keskkonnaamet, MTÜ Ökokratt, RMK Sagadi looduskool

Projekti maksumus: 2 589.- (100% toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus)

Rakvere Eragümnaasiumi gümnaasiumiastme õpilastele 2020/2021.õa. keskkonnateemaliste õppepäevade läbiviimine.

Projekti eesmärk on kujundada õpilastes arusaama, et inimene on osa loodusest, loodus on majanduse ja kultuuri alus ning keskkonnakaitse ja -kasutuse vahel peab valitsema tasakaal. Projekti raames võtavad õpilased osa erinevatest õppeprogrammidest, mille teemadeks on säästva keskkonnakasutuse põhimõtete, looduse ja inimühiskonna seoste, looduses toimuvate protsesside ja elurikkuse tundmaõppimine.

Projektis osalevad kõik gümnaasiumiastme õpilased, kokku 125 õpilast.

Partner RMK Sagadi Looduskool

Projekti maksumus: 1 370.-, millest u. 60% toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Rakvere Eragümnaasiumi gümnaasiumiastme õpilastele 2019/2020.õa. keskonnateemaliste õppepäevade läbiviimine.

Eesmärk: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastes keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamiseks ja ökoloogilise tasakaalu tundmaõppimiseks korraldatavad õppeprogrammid ja õppekäigud nii koolis kohapeal kui ka keskkonnakaitse- ja keskkonnakasutusega seotud ettevõtetes. Planeeritavad praktikumid/õppepäevad toetavad riikliku õppekava täitmist praktiliste kogemuste ja näidete kaudu ning õpitulemuste saavutamist. Iga õpilane saab osa võtta ühest loodusprogrammist/praktikumist.

Projektis osalevad kõik gümnaasiumiastme õpilased, kokku 95 õpilast.

Partner RMK Sagadi Looduskool

Projekti maksumus: 1 018.-, millest u. 75% toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Rakvere Eragümnaasiumi põhikooli õpilastele 2019/2020.õa. õppekäikude ja õppeprogrammise korraldamine.

Projekti eesmärk on kujundada õpilastes arusaama, et inimene on osa loodusest, loodus on majanduse ja kultuuri alus ning keskkonnakaitse ja -kasutuse vahel peab valitsema tasakaal. Projekti raames võtavad õpilased osa erinevatest õppeprogrammidest, mille teemadeks on säästva keskkonnakasutuse põhimõtete, looduse ja inimühiskonna seoste, looduses toimuvate protsesside ja elurikkuse tundmaõppimine.

Projektis osalevad kõik põhikooli õpilased, kokku 230 õpilast.

Partnerid: keskkonnaamet, MTÜ Ökokratt, RMK Sagadi looduskool

Projekti maksumus: 2 127.-, millest u. 95% toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Projekti nimetus: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastele 2018/2019.õa. õppekäikude ja õppeprogrammide korraldamine.

Eesmärk: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastes keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamiseks ja ökoloogilise tasakaalu tundmaõppimiseks korraldatavad õppeprogrammid ja õppekäigud nii koolis kohapeal kui ka keskkonnakaitse- ja keskkonnakasutusega seotud ettevõtetes.

Projektis osalevad kõik õpilased, kokku 340 õpilast.

Partnerid: Keskkonnaamet, MTÜ Ökokratt, RMK Sagadi Looduskool

Projekti maksumus: 3 720.-, millest 96% toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Projekti nimetus: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastele 2017/2018.õa. õppekäikude ja õppeprogrammide korraldamine.

Eesmärk: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastes keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamiseks ja ökoloogilise tasakaalu tundmaõppimiseks korraldatavad õppeprogrammid ja õppekäigud nii koolis kohapeal kui ka keskkonnakaitse- ja keskkonnakasutusega seotud ettevõtetes.

Projektis osalevad kõik õpilased, kokku 340 õpilast.

Partnerid: Keskkonnaamet, MTÜ Lahemaa Ökoturism, RMK Matsalu Külastuskeskus, MTÜ Emajõe Lodjaselts, Soomaa looduskeskus

Projekti maksumus: 3 732.-, millest 81,3 % toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Projekti nimetus: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastele 2016/2017.õa. õppekäikude ja õppeprogrammide korraldamine.

Eesmärk: Rakvere Eragümnaasiumi õpilastes keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamiseks ja ökoloogilise tasakaalu tundmaõppimiseks korraldatavad õppeprogrammid ja õppekäigud nii koolis kohapeal kui ka keskkonnakaitse- ja keskkonnakasutusega seotud ettevõtetes.

Projektis osalevad pea kõik õpilased (välja arvatud 10. ja 11. klass), kokku 260 õpilast.

Partnerid: Keskkonnaamet, MTÜ Lahemaa Keskkonnaharidus, MTÜ Lahemaa Ökoturism, Lahemaa Looduskool

Projekti maksumus: 4 874.-

Projekti toetab pea 100% Keskkonnainvesteeringute Keskus

Roheline kool on ülemaailmne programm, milles osaleb osaleb 49000 kooli 64 maalt.Programmi juhib ülemaailmse haardega organisatsioon  Foundation for Environmental Education (FEE) – valitsusväline heategevusele orienteeritud mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada jätkusuutlikku arengut. 

FEE kaheksa Hariduslikku põhimõtet, mida järgivad kõik programmidega liitunudorganisatsioonid:

  1. Kindlustame, et osavõtjad on haaratud õppimise/õpetamise protsessi.
  2. Julgustame osavõtjaid tegema informeeritud keskkonnaotsuseid ja sekkuma igapäevaelus ettetulevatesse keskkonnaalastesse situatsioonidesse konkreetse tegevusega.
  3. Innustame osavõtjaid tegema aktiivset koostööd ja kaasama kogukonda välja töötama ühiseid lahendusi.
  4. Toetame osavõtjaid hindama oma ettekujutusi, teadmisi ja kogemusi, et arendada kriitilist mõtlemist ja olema avatud muutustele.
  5. Innustame osavõtjaid mõistma, et igapäevaelu kultuur on jätkusuutlikkuse lahutamatu osa.
  6. Innustame osavõtjaid jagama inspireerivaid lugusid oma saavutustest, ebaõnnestumistest ja väärtustest, õppima neist ja üksteist toetama.
  7. Innustame osavõtjaid jätkuvalt uurima, testima ja jagama innovaatilisi lähenemisi, meetodeid ja tehnikaid.
  8. Kindlustame, et programmides on kesksed pidevad parendused monitoorimise ja hindamise läbi.

Rohelise kooli programm Eestis 

Programmi juhib Eesti Looduskaitse Selts (ELKS).

ELKS on FEE täieõiguslik liige.

ELKS on sõlminud lepingu MTÜ Koolitus- ja Nõustamiskeskusega HARED Rohelise kooli programmi tegevuste organiseerimiseks ja korraldamiseks.

Rohelise kooli programmil on kolm struktuurset elementi

  1. Seitsmest sammust koosnev strateegia
  2. Käsitletavad teemad
  3. Rohelise lipu taotlemine kui selle kriteeriumid on täidetud. Osa kriteeriume on FEE poolt, osa töötab iga maa ise välja.

Edukaks tegevuseks on vajalik haridusasutuse juhtkonna ja hoolekogu toetus. Võtmeküsimuseks on töötajate aktiivne kaasamine, pikaajaline pühendumine ja valmidus kaasata õpilasi otsustusprotsessidesse.

Rohelise kooli strateegia seitse sammu

  1. Keskkonnatöörühma moodustamine
  2. Keskkonnaülevaatuse tegemine
  3. Tegevuskava koostamine
  4. Monitooring ja hindamine
  5. Tegevuste sidumine õppekavaga
  6. Teavitamine ja kaasamine
  7. Keskkonnapõhimõtete väljatöötamine ja järgimine.

Rohelise kooli teemad

  1. Elurikkus ja loodus
  2. Kliimamuutused
  3. Energia
  4. Globaalne kodakondsus – vaata näiteks Maailmakooli kodulehte
  5. Tervis ja heaolu
  6. Meri ja rannik
  7. Prügi
  8. Kooliõu
  9. Transport
  10. Jäätmed.

Aastas tegeldakse vähemalt kolme teemaga.